Agnieszka Osiecka: Żywot na miarę epoki
Dzieciństwo i młodość
Agnieszka Osiecka przyszła na świat 9 października 1936 roku w Warszawie. Jej ojciec, Wiktor Osiecki, był znanym dziennikarzem i publicystą, a matka, Maria Szayerowa, aktorką. Osiecka od najmłodszych lat wykazywała zainteresowanie sztuką i literaturą, pisząc wiersze i opowiadania.
W 1953 roku rozpoczęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończyła w 1958 roku. Podczas studiów publikowała swoje wiersze w studenckich pismach, a także debiutowała jako autorka tekstów piosenek dla kabaretu "Dudek".
Kariera artystyczna
W 1963 roku Osiecka wydała swój pierwszy tomik wierszy pt. "Kochankowie z Marony". W tym samym roku nawiązała współpracę z Teatrem Ateneum, dla którego pisała teksty piosenek do musicali i spektakli. W tym czasie powstały takie przeboje jak "Niech żyje bal" i "Uciekaj moje serce".
W latach 70. Osiecka stała się jedną z najbardziej znanych i cenionych autorek tekstów piosenek w Polsce. Jej teksty były wykonywane przez największe gwiazdy polskiej estrady, takie jak Maryla Rodowicz, Edyta Geppert i Zbigniew Wodecki. Napisała również scenariusze do filmów i seriali telewizyjnych.
Życie osobiste
Agnieszka Osiecka była trzykrotnie zamężna. Jej pierwszym mężem był Wojciech Frykowski, reżyser filmowy. W 1962 roku wyszła za mąż za Daniela Passenta, dziennikarza i pisarza. W 1966 roku poślubiła Zbigniewa Korpolewskiego, aktora. Osiecka miała dwóch synów: Agatona Passenta i Filipa Frykowskiego.
Osiecka była osobą o silnym charakterze i niekonwencjonalnych poglądach. Nie bała się mówić tego, co myśli, co często prowadziło do konfliktów z władzami PRL.
Śmierć
Agnieszka Osiecka zmarła 7 marca 1997 roku w Warszawie. Przyczyną śmierci był rak płuc. Osiecka została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Jej śmierć była wielką stratą dla polskiej kultury i społeczeństwa.
Dorobek artystyczny
Wybrane tomiki wierszy
- "Kochankowie z Marony" (1963)
- "Rozmowy w ciemności" (1968)
- "Odejście głodomora" (1972)
Najpopularniejsze piosenki
- "Niech żyje bal"
- "Uciekaj moje serce"
- "Małgośka"
- "Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma"
- "Oczy czarne"
Wybrane scenariusze filmowe
- "Małgośka" (1967)
- "Czterdziestolatek" (serial telewizyjny, 1974-1976)
- "Rodzina Połanieckich" (serial telewizyjny, 1978)
Komentar